Optymalna temperatura do spania. Sposoby na zdrowy sen i oszczędności.
Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka powinna być optymalna temperatura do spania. Okazuje się, że niższa temperatura w sypialni to nie tylko oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, to przede wszystkim zdrowszy i głębszy sen. Jednak w tym wypadku niezbędne jest wyposażenie sypialni w dłuższe niż standardowe kołdry.
Spis treści:
- Jakie oszczędności mogą wynikać z obniżenia temperatury w domu czy mieszkaniu?
- Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze w pomieszczeniach sprzyja alergiom.
- Optymalna temperatura do spania.
- Rozwiązanie na marznące stopy w czasie snu.
- Jaki rodzaj tkaniny wybrać na pościel.
Jakie oszczędności mogą wynikać z obniżenia temperatury w domu czy mieszkaniu
Wiemy o tym, że nie powinniśmy przegrzewać pomieszczeń, w których przebywamy w ciągu dnia i w których śpimy. Jest to maksyma, zgodnie z którą możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu i dobrze się wyspać. Z wyników badań przeprowadzonych dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania i domy, utrzymując średnią temperaturę na poziomie ok. 22°C, często przekraczając tę wartość. Jeśli obniżymy temperaturę o 1°C, możemy o kilka procent zaoszczędzić na rachunkach za ciepło, poprawimy jakość powietrza, ale przede wszystkim zapewnimy sobie komfortowe warunki pod względem zdrowotnym do najbardziej efektywnego i zdrowego snu. Okazuje się, że optymalna temperatura do spania to 18-19°C. Akcja edukacyjna „20 stopni dla klimatu”, pokazuje, jakie korzyści można odnieść nawet z minimalnego obniżenia temperatury. Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne, a wspierają ją autorytety z dziedziny medycyny i ekologii.
Zbyt wysoka temperatura, suche powietrze w pomieszczeniach sprzyja alergiom.
Suche powietrze potęguje objawy alergii i astmy, prowadząc do wystąpienia duszności i problemów z oddychaniem. Wpływa negatywnie na nawilżenie błon śluzowych i skóry a także wysusza śluzówkę oka. Właśnie w czasie okresu grzewczego skóra często staje się przesuszona, swędząca, a oczy wymagają dodatkowego nawilżania. Dużo częściej wtedy spotykamy się z występowaniem kaszlu, zatykaniem nosa, pieczeniem i pękaniem skóry.
Alergicy zmagający się z tymi dolegliwościami wiele lat, wiedzą, że częste wietrzenie, niższa temperatura i odpowiednie nawilżenie pomieszczeń łagodzi uporczywe objawy. Ważną kwestią dla alergików jest również wybór materiału oraz wypełnienia kołder i poduszek. Kołdry i poduszki z mikrofibry (100% poliester), wypełnione sztucznym puchem mogą być prane, dzięki czemu kurz i roztocza są regularnie usuwane.
Optymalna temperatura do spania
Optymalna temperatura do zdrowego snu mieści się w przedziale od 16 do 19 stopni Celsjusza. Dla osób starszych, których organizmy i wymagania z wiekiem się zmieniają, zaleca się spanie w temperaturze 20 stopni. Warto wiedzieć, że przegrzane pomieszczenia sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Rodzice małych dzieci również powinni zdawać sobie sprawę, że ich dzieci wcale nie potrzebują wysokich temperatur. Dzieci znakomicie się adaptują do niższych temperatur w otoczeniu, znacznie lepiej niż osoby w wieku podeszłym wieku. Warto pamiętać, że sypialnia przed położeniem się spać powinna być dobrze przewietrzona, pomieszczenie wręcz powinno pachnieć świeżością. Spanie w optymalnej temperaturze poniżej 19 stopni sprzyjają efektywnej regeneracji naszych organizmów po ciężkim dniu pracy czy nauki. Jak się okazuje, przegrzewanie pomieszczeń jest jedną z przyczyn trudności z zasypianiem i budzenia się w nocy.
Rozwiązanie na marznące stopy w czasie snu
Tylko co zrobić jeśli obniżymy temperaturę w sypialni ale w czasie zasypiania i w nocy odczuwamy dyskomfort i mamy odkryte zimne stopy? Każdy nas kiedyś pomyślał, że jego kołdra mogłaby być dłuższa. Przykrywając się po czubek nosa, wystają nam spod kołdry nogi… ale nie muszą. Jeśli zaopatrzymy się w kołdrę o wymiarach 160×240, wówczas te części ciała, które są najbardziej wrażliwe na zimno – nasze stopy, będą w cieple. W końcu odczujemy upragniony komfort. Długa kołdra jest dedykowana nie tylko dla osób wysokich ale i dla tych średniego wzrostu. Standardowa kołdra 140×200 czy 160×200 często jest niewystarczająca. Długa kołdra i pościel 160×240 może polepszyć nasz nocny wypoczynek. Po przebudzeniu będziemy wyspani i zrelaksowani, ponieważ nieprzyjemne uczucie zimnych stóp nie wybije nas więcej z głębokiego snu.
Jaki rodzaj tkaniny wybrać na pościel.
Tkanina wybierana na pościel musi być jak najbardziej naturalna, przewiewna, lekka i miła w dotyku. Najczęściej i bardzo słusznie, wybieramy bawełnianą tkaninę pościelową o składzie 100% bawełny. Taki skład tkaniny sprawia, że cyrkulacja powietrza jest ciągła. Bawełna należy do wytrzymałych i bardzo odpornych produktów a także zmniejsza ryzyko nadmiernej potliwości użytkowników.
Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również kolor czy wzór pościeli. Sypialnia ma nam się kojarzyć ze spokojem, komfortem, czystością i relaksem, dlatego powinniśmy wybierać pościel, która spełnia te wszystkie wymagania.