Ogromne korzyści jakie daje sauna – czy każdy może korzystać z sauny?
Sauna daje ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Największym jej atutem jest oczyszczanie organizmu toksyn, które usuwa z ciała przez całą powierzchnię naszej skóry.
Spis treści:
- Oczyszczające działanie sauny
- Co powinniśmy wiedzieć o saunowaniu? Podstawowe zasady korzystania z sauny.
- Czas przebywania w saunie
Oczyszczające działanie sauny
Michał Tombak, autor książki “Czy można żyć 150 lat” pisze o niezwykłej mocy sauny, która wg autora należy do najbardziej efektywnych sposobów na oczyszczanie wewnętrznych organów i skóry od trucizny, która gromadziła się w przez lata w naszym ciele. Wg Tombaka, przyczyną utraty elastyczności stawów jest zanieczyszczenie układu kostnego toksycznymi solami różnego rodzaju. W ich usuwaniu może nam pomóc sauna. Francuscy badacze stwierdzili nawet, że saunowanie jest znakomitym lekarstwem na bezsenność. O ile w Finlandii jest w społeczeństwie kultura saunowania o tyle w Polsce dopiero uczymy się prawidłowych zachowań i zasad korzystania z sauny.
Co powinniśmy wiedzieć o saunowaniu? Podstawowe zasady korzystania z sauny.
Przyjazne zdrowiu saunowanie opiera się na ważnych zasadach, których przestrzeganie staje się kluczowe do bezpiecznego i efektywnego korzystania z łaźni fińskiej. Poniżej są przedstawione najważniejsze reguły obowiązujące w saunie:
- Nie powinniśmy wchodzić do sauny w strojach kąpielowych. Ich elastyczny materiał pod wpływem wysokiej temperatury rozpuszcza się i przenika przez naszą skórę mogąc spowodować poważne skutki. Co więc zamiast stroju kąpielowego? W saunie przebywamy owinięci w pareo, ręcznik, bawełniane prześcieradło albo nago. Najczęściej i najbardziej sprawdzonym stosowanym sposobem na okrycie ciała w saunie jest cienkie oddychające białe prześcieradło (100% bawełna) lub ręcznik o składzie 100% bawełny.
- Ważnym elementem saunowania jest okrywanie skóry głowy i włosów, które mogą się przesuszać. Dlatego zakładamy specjalne okrycie głowy do sauny lub owijamy włosy mniejszym prześcieradłem, formując specjalny turban.
- Przed wejściem do sauny należy umyć ciało mydłem i dokładnie je osuszyć. Pamiętajmy przy tym, że powinniśmy mieść oddzielny ręcznik do wycierania.
- Po wejściu do sauny siadamy na specjalnie do tego przygotowanym ręczniku podkładając go również pod stopy. Pot, który będzie z nas spływał, zostanie wówczas na ręczniku, nie zanieczyszczając desek sauny. Zapobiega to również przenoszeniu grzybicy i baterii.
- Po wyjściu z sauny należy obmyć ciało ciepłą wodą, z mydłem w celu usunięcia toksyn ze skóry a następnie należy ciało dobrze schłodzić. Schładzanie zaczynamy od stóp w kierunku głowy.
- Długość odpoczynku. Zbyt krótki odpoczynek pomiędzy seansami może mieć złe skutki i być zbyt dużym obciążeniem dla serca. Po schłodzeniu się po wyjściu z sauny powinniśmy odpoczywać około 15 minut zanim wejdziemy do rozgrzanego pomieszczenia po raz kolejny. W tym czasie nie powinniśmy podejmować żadnej dodatkowej czynności fizycznej, jak np. pływanie czy bieganie.
- Zachowaj ciszę… Saunowanie przynosi relaks całego ale warto wiedzieć, że sprzyja temu zachowanie ciszy. Rozmowy z czasie seansu mogą zakłócać spokój tak ważny dla pełnego odprężenia. Wchodząc do sauny powinniśmy się wyciszyć i uszanować obecność innych.
- Po wyjściu z sauny należy uzupełnić płyny, może to być woda wysoko zmineralizowana, a także wysokiej jakości soki owocowe i warzywne odżywiające i nawadniające ciało.
Czas przebywania w saunie.
Optymalny czas przebywania w saunie to 15 minut powtarzane trzykrotnie z zachowaniem zasady schłodznia ciała oraz odpowiedniego odpoczynku. Osoby początkujące mogą mieć pewną trudność, żeby tyle wytrzymać w rozgrzanej saunie. Pamiętajmy, żeby dostosować czas przebywania w saunie do swoich możliwości. Regularne korzystanie z sauny pozwoli jednak na zwiększanie swoich możliwości.